گروه فنی، مهندسی، قراردادی و حقوقی امورپیمان‌

4311 043 0912

logo

پیمانکار کیست؟

163 بازدید
قرارداد پیمانی

پیمانکاری-ساخت-ساز

برنامه ریزی ، مدیریت، نظارت و هماهنگی مرحله ساخت یک پروژه ،از جمله: برقراری ارتباط با مشتری و طراح اصلی تهیه نقشه مرحله ساخت سازماندهی همکاری بین پیمانکاران و هماهنگی کار آن‌ها از وظایف مهمه پیمان کاران است و ما در این مقاله به شما در مورد اینکه پیمانکار ساختمان کیست به شما توضیح خواهیم داد و اینکه مراحل انجام کار پیمانکاران در یک پروژه را خواهیم گفت.

پیمانکار کیست ؟

پیمانکار شخص حقوقی یا حقیقی است که سوی دیگر امضا کننده پیمان است و اجرای موضوع پیمان را بر اساس اسناد و مدارک پیمان، بعهده گرفته است. و نمایندگان و جانشینهای قانونی پیمانکار در حکم پیمانکار می باشند. یکی از مهم ترین عوامل اجرا پیمانکار یک پروژه است و کارهایی باید انجام دهد که در ادامه بیشتر که پیمانکار کیست توضیح خواهیم داد.

بیشتر بخوانید: تاییدات و تعهدات پیمانکار

پیمان چیست ؟

مجوعه ای از اسناد و مدارکی است که در ماده ۲ موافقتنامه پیمان درج شده است.

 • موافقتنامه : سندی است که مشخصات اصلی پیمان مانند مشخصات دو طرف، موضوع، مبلغ و مدت پیمان، در آن بیان شده است.

شرایط عمومی

شرایط عمومی،مفاد همین متن است که شرایط عمومی حاکم بر پیمان و یپمانکار را تعیین می کند.

شرایط خصوصی

شرایط خاصی است که به منظور تکمیل شرایط عمومی، برای این پیمان، با توجه به وضعیت و ماهیت آن، تنظیم شده است. موارد درج شده در شرایط خصوصی هیچگاه نمی تواند مواد شرایط عمومی را نقض کند.

برنامه زمانی اجرای کار

  1. برنامه زمانی کلی: برنامه ایست که در آن، زمان بندی کلی کارهای مورد پیمان برحسب ماه، منعکس گشته و در اسناد و مدارک پیمان درج شده است.
  2. برنامه زمانی تفصیلی: برنامه ای است که زمان بندی فعالیتهای مختلف کارهای موضوع پیمان، به تفصیل و در چارچوب برنمه زمانی کلی، در آن آمده است.
از محصول ما دیدن کنید: مجموعه کامل قوانین، مصوبات و بخشنامه‌های کاربردی پیمانکاری

کارفرما کیست ؟

شخصی حقوقی است که یک سوی امضا کننده پیمان است و عملیات موضوع پیمان را بر اساس اسناد و مدارک پیمان، به پیمانکار واگذار کرده است. نمایندگان و جانشینهای قانونی کارفرما، در حکم کارفرما می باشند.

مدیرطرح

شخصی است حقوقی است که به منظور مدیریت اجرای کار، در چارچوب اختیارات تعیین شده در اسناد و مدارک پیمان، از سوی کارفرما به پیمانکار معرفی می شود.

مهندس مشاور مهندس ناظر

 • مهندس مشاور، شخصی حقیقی یا حقوقی است که برای نظارت بر اجرای کار، در چارچوب اختیارات تعیین شده در اسناد و مدارک پیمان، از سوی کارفرما به پیمانکار معرفی می شود.
 • مهندس ناظر، نماینده مقیم مهندس مشاوره در کارگاه است و در چارچوب اختیارات تعیین شده در اسناد و مدارک پیمان به پیمانکار معرفی می شود.

رئیس کارگاه

شخصی حقیقی دارای تخصص و تجربه لازم است که پیمانکار، او را به مهندس مشاور معرفی می کند تا اجرای موضوع پیمان در کارگاه سرپرستی کند.

پیمانکار جزء

شخصی حقیقی یا حقوقی است که تخصص در انجام کارهای اجرایی را دارد و پیمانکار برای اجرای بخشی از عملیات موضوع پیمان با او قرارداد می بندد.

کار،کارگاه، تجهیز و برچیدن کارگاه

 • کار: عبارت از مجموعه عملیات، خدمات یا اقدامات مورد نیاز، برای آغاز کردن، انجام و پایان دادن عملیات موضوع پیمان است و شامل کارهای دائمی است که باقی خواهد ماند و به عنوان موضوع پیمان تحویل کارفرما می گردد، و کارهای موقتی است که به منظور اجرا و نگهداری موضوع پیمان انجام می شود.
 • کارگاه: محل یا محل هایی است که عملیات موضوع پیمان در آن اجرا می شود یا به منظور اجرای پیمان، با اجازه کارفرما از آن استفاده می کنند.کارگاهها یا کارخانه های تولیدی خارج از محلها و زمینهای تحویلی کارفرما، که به منظور ساخت تجهیزات یا قطعاتی که در کار نصب خواهد شد مورد استفاده قرار می گیرد جزء کارگاه به شمار نمی آید.
 • تجهیزکارگاه: عبارت از عملیات، اقدامها و تدارکاتی است که باید به صورت موقت برای دوره اجرا انجام شود، تا آغاز کردن و انجام دادن عملیات موضوع پیمان طبق اسناد و مدارک پیمان میسر شود.
 • برچیدن کارگاه: عبارت از جمع آوری مصالح، تجهیزات، تاسیسات و ساختمانهای موقت، خارج کردن مواد زاید، مصالح، تجهیزات، ماشین آلات و دیگر تدارکات پیمانکار از کارگاه و تسطیح و تمیز کردن محلهای تحویلی کارفرما میباشد.

برآورد هزینه اجرای کار، مبلغ پیمان،مبلغ اولیه پیمان،مبلغ نهایی پیمان،ضریب پیمان،نرخ پیمان،مدت اولیه پیمان، متوسط کارکرد فرضی ماهانه

 1. برای آورد هزینه اجرای کار: مبلغی است که به عنوان هزینه اجرای موضوع پیمان، به وسیله کارفرما محاسبه و اعلام شده است.
 2. مبلغ پیمان: مبلغ درج شده در ماده ۳ موافقتنامه با احتساب مبلغ ناشی از تغییر مقادیر کار و قیمت جدید است. مبلغ پیمان هنگام مبادله پیمان، همان مبلغ درج شده در ماده ۳ موافقتنامه است که مبلغ اولیه پیمان نامیده میشود.
 3. مبلغ نهایی پیمان: مبلغ درج شده در ماده ۳ موافقتنامه و تغییرات احتمالی است که بر اساس اسناد و مدارک پیمان نامیده می شود.
 4. ضریب پیمان: حاصل تقسیم مبلغ اولیه پیمان به مبلغ اولیه پیمان به مبلغ برآورد هزینه اجرای کار است.
 5. نرخ پیمان در مورد هریک از اقلام کار، عبارت از بهای واحد آن قلم کادر فهرست بهای منضم به پیمان با اعمال ضریب های پیش بینی شده فهرست بها و مقادیر کار است. در پیمان هایی که مشمول تعدیل آحاد بها هستند، نرخ پیمان، نرخ محاسبه شده به روش پیشگفته، پس از اعمال تعدیل آحادبها میباشد.
 6. متوسط کارکرد فرضی ماهانه، عبارت از حاصل تقسیم مبلغ اولیه پیمان است.
 7. مدت پیمان یا مدت اجرای کار، مدت درج شده در بند <ب> ماده ۴ موافقتنامه و تغییرات احتمالی است که برا اساس ماده ۳۰ در آن ایجاد می شود. مدت پیمان هنگام مبادله پیمان، همان مدت درج شده در ماده ۴ موافقتنامه است که مدت اولیه پیمان نامیده می شود.

روز، ماه، تاریخها مفرد و جمع، عنوانها

 • روز و ماه، روز و ماه تقویمی شمسی است.
 • تاریخها طیق تقویم رسمی کشور است.
 • هرجا که معنی عبارت ایجاب کند، کلمات مفرد معنای جمع و کلمات جمع معنای مفرد دارند.
 • عنوان های بکار رفته در متون موافقتنامه یا شرایط عمومی دیگر قسمت های اسناد و مدارک پیمان، صرفا به منظور راهنمایی و آگاهی از مفاد اسناد و مدارک است و نمی توان در تفسیر اسناد و مدارک پیمان، از آنها استفاده کرد.

ما در این مقاله به شما در مورد پیمانکار و نحوه کار در کارگاه ها و افراد و وظایف آنان به شما اطلاعاتی دادیم که امیدواریم توانسته باشیم به شما کمک کرده باشید؛ می توانید با رفتن به قسمت فروشگاه سایت امور پیمان از دیگر محصولات ما نیز دیدن کنید.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://omoorepeyman.ir/?p=5451
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
Avatar
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد پیمانکار کیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.