گروه فنی، مهندسی، قراردادی و حقوقی امورپیمان‌

4311 043 0912

logo

نکات پیمانکاری در عملیات تخریب

191 بازدید

یکی از نکات مهمی که در فصل اول فهرست‌بهای واحد پایه رشته ابنیه / عملیات تخریب و برچیدن وجود دارد،نکات پیمانکاری در عملیات تخریب در بند دوم الزامات عمومی این فصل نهفته است.

بند دوم : در صورتی که مصالح حاصل از تخریب و برچیدن مفید باشد، در موارد لزوم باید طبق دستور مهندس مشاور به طور مرتب تفکیک و مجزا از یکدیگر چیده شوند، در این صورت هزینه جداگانه‌ای به استثنای مواردی که به صراحت مشخص شده است، برای دسته‌بندی کردن آن‌ها تعلق نمی‌گیرد. ما در این ویدئو به شما نکات مهم در عملیات تخریب و همچنین نکات پیمانکاری در عملیات تخریب را نشان خواهیم داد.

همچنین بخوانید: پیمانکار کیست؟

نکات پیمانکاری در عملیات تخریب

همانطور که در بند فوق نیز مشخص گردیده است، شرط مفید بودن، شرطی نیست که جزئی از ردیف‌ها باشد. کلمه ” در صورتی که” این مفهوم رو به طور واضح می‌رساند. پس اگر مصالح حاصل از عملیات تخریب و برچیدن مفید واقع نشوند و به صورت سالم استخراج نشوند، تقصیری بر گردن پیمانکار نمی‌باشد. مصالح مفیدی که استخراج می‌شوند، همانند مابقی مصالح حاصل از تخریب و برچیدن، متعلق به کارفرما می‌باشد. در تمامی ردیف‌های این فصل، شرطی برای سالم و مفید درآوردن مصالح گذاشته نشده است (بجز چند ردیف که به صراحت در فصل مشخص گردیده است) در صورتی که شرط سالم و مفید استخراج کردن مصالح حاصل از تخریب به پیمانکار تحمیل شود، ردیف های این فصل (عملیات تخریب و برچیدن)، عملیات مورد نظر کارفرما رو پوشش نمی‌دهد و کار مذکور باید در زمان مناقصه به شکل ردیف‌های ستاره دار در برآورد منضم به پیمان پیش‌بینی گردد و اگر در حین اجرای کار به پیمانکار ابلاغ گردد، کار مذکور قیمت جدید خواهد بود.

ردیف‌هایی که شرط سالم در آوردن مصالح در آن‌ها در این فصل (عملیات تخریب و برچیدن) به صراحت ذکر شده است عبارتند از: ردیف ۰۱۰۶۱۱ با شرح «برچیدن تایل های سقفی از هر نوع به صورت مشبک و به گونه‌ای که تایل ها سالم حفظ شود به همراه زیرسازی مربوط.» و ردیف ۰۱۰۶۱۲ با شرح «برچیدن شیشه نشکن اعم از ثابت یا بازشو به گونه‌ای که شیشه ها سالم حفظ شود.» نکات پیمانکاری در عملیات تخریب به غیر از ردیف های فوق الذکر، ردیف دیگری در این فصل (عملیات تخریب و برچیدن) وجود ندارد که شرط سالم درآوردن در آن به شکل یک اجبار و الزام باشد.

همچنین بخوانید: تاییدات و تعهدات پیمانکار

ما در این ویدئو نکاتی که برای تخریب و همچنین در مورد برچیدن مصالح ساختمانی و نیز که پس از تخریب این مصالح متعلق به کارفرما است را توضیح دادیم ما در کتاب شرح تفصیلی فهرست‌بهای واحد پایه رشته ابنیه توضیحات بیشتری در این مورد داده ایم.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://omoorepeyman.ir/?p=5390
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
Avatar
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد نکات پیمانکاری در عملیات تخریب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.