گروه فنی، مهندسی، قراردادی و حقوقی امورپیمان‌

4311 043 0912

logo

مصالح چوبی ساختمان

54 بازدید

چوب هایی که در ساختمان به مصرف می رسند، به یکی از صورت های طبیعی یا مصنوعی هستند. چوب های طبیعی در اسکلت ساختمان های چوبی، ساخت درو پنجره، ایجاد داربست و حائل به منظور جلوگیری از ریزش ساختمان و خاک و کارهای تزئینی و نازک کاری به مصرف رساند. ما در این مقاله به شما در مورد مصالح چوبی ساختمان مطالبی را خواهیم گفت. درخت ها به گونه های پهن برگ و سوزنی برگ تقسیم می شوند. معمولا چوب پهن برگان، سخت و چوب سوزنی برگان نرم است و از این رو آنها را سخت چوب و نرم چوب نامیده اند.

چوب خام

از آنجا که حشرات، جانوران دریایی، قارچ ها، میکرواورگانیسمها، آتش و رطوبت موجب بروز صدماتی شده و عمر، دوام و قابلیت بهره وری چوب را کاهش می دهد، از چوب خام کمتر استفاده می شود. برای جبران این ضعف، چوب را عمل می آورند. یعنی با استفاده از مواد شیمیایی ویژه چوب را ضد عفونی می کنند تا موجودات زنده به آن حمله نکنند.

مواد شیمیایی در چوب

مصرف مواد شیمیایی در عمل آوردن چوب به منظور بهبود ویژگی های آن، میتواند سبب بروز برخی معیب مانند زنگ زدگی و خوردگی اتصالات فلزی درون چوب و کاهش رنگ پذیری سطح آن گردد. برای مشاهده توضیحات به قسمت محصولات فروشگاه امورپیمان مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید: بلوک ساختمانی چیست و مقایسه انواع مختلف آنها با یکدیگر

تقسیم بندی تخته ها

تخته چندلا

تخته چندلا، از قرار دادن تعدادی لایه های بریده شده از درخت به صورتی که جهت الیاف در لایه های مجاور عمود برهم باشد و پرس کردن لایه ها به همراه چسب مناسب به دست می آید.

تخته فیبری

تخته فیبری با استفاده از فیبریا تار چوب که به روش های مکانیکی یا شیمیایی تهیه شده و پرس کردن خمیر حاصله از آبکش کردن تارها زیر فشار و گرمای زیاد بدست می آید.

تخته نئوپان

نئوپان از برش، خرد کردن، دانه بندی و خشک کردن ضایعات چوب بری ها و سرشاخه ها و.. اختلاط آنها با چسب مناسب و مواد ضدآتشو ضدحشره و ضدآب و پرس زیر فشار و حرارت بدست می آید.

بیشتر بخوانید: بررسی آجرها و انواع آن ها

انطباق با مشخصات و استاندارد ها

ویژگی های فیزیکی و مکانیکی مصالح چوبی ساختمان و روش های آزمایش آنها باید با استاندارد های ایرانی مورد تدوین و یا تجدید نظر شده تا تاریخ انعقاد پیمان باشد.

ویژگی ها و حداقل حدود قابل قبول

چوب های مصرفی باید از نظر بافت و ظاهر یکنواخت، تمیز و عاری از ترک و صمغ، فاقد تابیدگی، پیچیدگی و سایر معایب باشد. وجود گره، بن شاخه، قسمت های پوسیده و خشک شده، تجمع شیره گیاهی و صمغ در روی سطح مرئی چوب، نشانه نا مرغوب بودن آن است.چوبی که در ساخت در، پنجره، نرده و نظایر آن به کار می رود، باید از انواعی نظیر کاج و صنوبر بوده و خشک و فاقد شیره گیاهیو ترجیحا عمل آمده باشد.

حمل و نقل و نگهداری

بارگیری، حمل و باراندازی انواع مصالح چوبی باید با دقت انجام شود، مصالح چوبی باید در محل تمیز و سرپوشیده، جدا از هم دسته بندی شده و از تماس آن با خاک، مواد مضر، رطوبت، یخ و برف جلوگیری شود.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://omoorepeyman.ir/?p=6249
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
Avatar
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد مصالح چوبی ساختمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.