گروه فنی، مهندسی، قراردادی و حقوقی امورپیمان‌

4311 043 0912

logo

مصالح فلزی و انواع آن

145 بازدید

فلزات ساختمانی اساسا به دو گروه آهنی و غیر آهنی تقسیم می شوند. آهن خالص در ساختمان مصرفی ندارد، ولی انواع فولاد و چدن که آلیاژ های آهن به حساب می آیند از پرمصرف ترین مصالح فلزی هستند. پس از فولاد، آلومینیوم و مس به ترتیب از پرمصرف ترین فلزات در ساختمان به شمار می آیند.مهندسان و دوستان عزیز نیز می توانند با مراجعه به قسمت محصولات وبسایت امورپیمان از کتاب های ما نیز در مورد مصالح فلزی و انواع آن نیز استفاده کنند. از مزایای آلومینیوم و آلیاژ های آن، سبکی وزن و زنگ نزدن بودن است ولی در مقابل، ضریب ارتجاعی کم و تغییر شکل زیاد آن زیر بار و حساسیت به افزایش گرما مصرف این مصالح را محدود می سازد.

انطباق با مشخصات و استانداردها

فولاد و سایر فلزات و آلیاژهای مصرفی در هر پروژه، باید از نظر فیزیکی، شیمیایی و مکانیکی باید با آنچه در نقشه ها و دیگر مدارک پیمان ذکر شده است، منطبق باشد. انواع فولاد و دیگر فلزات باید بر اساس استاندارد مشخص، تولید شده و دارای برگ شناسایی کارخانه باشد.

بیشتر بخوانید: بلوک ساختمانی چیست و مقایسه انواع مختلف آنها با یکدیگر

ویژگی ها و حداقل حدود قابل قبول

میلگردهای فولادی(آرماتورها)

میلگرد های فولادی باید تمیز و عاری از پوسته های رنگ، روغن، گرد و خاک و هر نوع آلودگی دیگر باشند، زیرا این آلودگی ها سبب کاهش چسبندگی بین بتن و آرماتور می شود.

بیشتر بخوانید: درزها و انواع آن در ساختمان

گروه بندی انواع فولاد در آئین نامه بتن ایران به شرح زیر است

  1. به لحاظ روش تولید در انواع گرم ورد شده، اصلاح شده در حالت سرد و آبداده
  2. از نظر شکل ظاهری در دو نوع ساده و آبدار
  3. از نظر جوش پذیری به انواع جوش پذیر، جوش پذیر مشروط و جوش ناپذیر

فولادهای مورد بحث عبارتند از انواع نیمرخ های نورد شده، ورق و لوازم اتصالی مانند پیچ و مهره و پرچهایی که در کارهای فلزی و اسکلت سازی مصرف می شوند. فولادهای غیر استاندارد و نامشخص را در صورت نداشتن عیوب سطحی و ظاهری می توان در بخشهایی از ساختمان که دارای اهمیت زیاد نبوده و در مکانهایی که ویژگیهای مکانیکی این فولادها روی استحکام اساختمان اثر سوئی به جا نمی گذارند، به کار برد.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://omoorepeyman.ir/?p=6198
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
Avatar
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد مصالح فلزی و انواع آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.