گروه فنی، مهندسی، قراردادی و حقوقی امورپیمان‌

4311 043 0912

logo

مترور کیست؟

147 بازدید

مترور (به انگلیسی: Metror) در پروژه‌های عمرانی باید با فهارس­بهای سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، بخشنامه‌ها، دستورالعمل‌ها، تبصره‌ها و بند‌‌‌‌ها و ردیف‌های شرایط عمومی و خصوصی پیمان، آشنایی کامل داشته باشد مترور کیست ؟ مهندس مترور باید در کار خود جدیت و خلاقیت نشان دهد، اصول اخلاق حرفه‌ای را محترم شمارد و عملاً به رعایت آن‎‌‌‌ها متعهد و مصّر باشد، صداقت حرفه‌ای او حکم می‌کند آن‌چه را که به عنوان سند ارایه می‌دهد، بر واقعیت منطبق باشد و در این راه با دقت و ریزبینی خود هیچ نکته‌ای را پوشیده نگذارد. در ادامه در مورد اینکه مهندس مترور کیست؟ صحبت خواهیم کرد.

مترور کیست؟

مهندس مترور، به برآوردکنندگان مقادیر مترور گویند. متره، حرفه‌ای اجتماعی و متنوع می‌باشد که تحت عناوین دیگر، در رشته‌ها و زمینه‌های مختلف مانند پزشکی و تخصص‌های دیگر کاربرد دارد. مترور برای انجام دادن هدر فعالیتی پارامترهای زمان، هزینه، مقدار و مکان آن را مورد سنجش و اندازه‌گیری قرار می‌دهد، و برای انجام در کم‌ترین زمان، پایین‌ترین هزینه و بیش‌ترین بهره‌وری، برآورد می‌کند. مترور در پروژه‌های عمرانی باید با فهارس­بهای سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، بخشنامه‌ها، دستورالعمل‌ها، تبصره‌ها و بند‌‌‌‌ها و ردیف‌های شرایط عمومی و خصوصی پیمان، آشنایی کامل داشته باشد. او باید در کار خود جدیت و خلاقیت نشان دهد، اصول اخلاق حرفه‌ای را محترم شمارد و عملاً به رعایت آن‎‌‌‌ها متعهد و مصّر باشد، صداقت حرفه‌ای او حکم می‌کند آن‌چه را که به عنوان سند ارایه می‌دهد، بر واقعیت منطبق باشد و در این راه با دقت و ریزبینی خود هیچ نکته‌ای را پوشیده نگذارد.

بیشتر بخوانید: متره و انواع آن

یک مترور باید چه چیزهایی را بداند ؟

مترور باید علوم مرتبط با متره و برآورد هم‌چون شناخت مواد و مصالح، عناصر و جزییات ساختمان را بداند و توانایی محاسبات ریاضی را داشته و با بهره‌گیری از تجربه خود آن‎‌‌‌ها را به بهترین صورت به‌کار گیرد و مانع از هدر رفتن نیروی انسانی و مصالح و ماشین‌آلات و سرمایه‌های ملی شود. کلیه محاسبه‌ها و اعداد و ارقامی که مترور محاسبه می‌کند، باید هم‌چون سندی معتبر، قابل رسیدگی و دفاع باشد. قانون مناقصات و آیین‌نامه‌های اجرایی آن را مطالعه نماید. عملکرد دقیق، هوشمندانه و واقع‎گرایانه مترور‌‌‌‌ها زمینه‌ساز موفقیت اقتصادی و اعتباری شرکت‌ها خواهد بود. موفقیت در مناقصات، تعیین راهکارهای دقیق و صحیح جهت رسیدن به قیمت‌های واقعی و جلوگیری از ضرر و زیان‎های احتمالی در پروژه‌های عمرانی از دیگر وظایف مترور به شمار می‌آید. با وارد شدن به قسمت آموزش‌های دپارتمان امورپیمان و فهرست‌بها از ویدئوهای ما نیز استفاده کنید.

از محصول ما دیدن کنید: دوره آموزشی صفر تا ۱۰۰ مناقصه

ویژگی های یک مترور خوب

 • دقت

دقت را شاید بشود به عنوان اصلی‌ترین پارامتر برای یک مترور دانست. زیرا کیفیت کار مترور تا حد زیادی به دقت او بستگی دارد. یک مترور دقیق داده‌ها را به بهترین وجه ممکن مورد تحلیل و بررسی قرار می‌دهد و خروجی‌های با دقت و خروجی بالا را ارایه می‌نماید. در دست داشتن اطلاعات دقیق و بی‌نقص در یک پروژه باعث می‌شود که انجام پروژه با سرعت و کیفیت بالا انجام پذیرد. به علاوه مشخصات و اطلاعات دقیق در یک پروژه به‌طور مستقیم به مدیر پروژه کمک می‌کند تا یک برنامه زمان‌بندی دقیق را طراحی و تنظیم کند تا دو عامل زمان و هزینه در پایین‌ترین حد ممکن قرار گیرند.

 • سرعت

سرعت در تمامی مراحل زندگی مؤثر است. به خصوص در عملکرد یک مترور سرعت، نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کند.بالا بودن سرعت کار یک مترور، منجر به انجام سریع‌تر مراحل انجام کار از زمان برآورد تا تنظیم صورت وضعیت قطعی می‌شود. البته باید در نظر داشت که سرعت بالا باعث افزایش ضریب خطا در محاسبات و خروجی‌های مترور نشود، مترور باید بتواند با ترکیب دو عامل دقت و سرعت، به بالا بردن کیفیت و کارآیی پروژه کمک کند. هنگام تهیه برآورد یک پروژه، سرعت بالای مترور باعث می‌شود که مراحل ابتدایی انجام پروژه سرعت بگیرد. بدین معنی که انجام مناقصه با بالاترین کیفیت و سرعت صورت گرفته و پروژه‌های عمرانی بیش‌تری به مرحله اجرا برسند.

 • امانتداری

می‌توان گفت که مترور مسؤولیت بسیار حساسی دارد. زیرا بخش عظیمی از مسایل مالی یک پروژه عمرانی به‌دست مترور پروژه، قابل حل است. عدم امانت‌داری وی تسبت به نگهداری و حفاظت از مدارک و مستندات صورت وضعیت‌ها می‌تواند باعث شکست و تحمل خسارت‌های سنگین مالی پیمانکار و یا کارفرما گردد. هم‌چنین با توجه به این‌که یکی از ابتدایی‌ترین مراحل، تهیه برآورد می‌باشد.

 • وارد به امور و فنون مرتب

مهندسی متره به دلیل این‌که در کشور ما جزو رشته‌های تخصصی دانشگاه‌ها نمی‌باشد، جایگاه خود را در مسایل مختلف پیدا نکرده است. ولی با توجه به این‌که سارمان مدیریت اقدام به چاپ ۱۵ عنوان فهرست بهای مختلف در ۴ رشته نموده است، به خوبی مشخص می‌نماید که این رشته از مهندسی دارای گستردگی و تخصص بالایی دارد. آشنایی مهندس مترور نسبت به رشته‌های تخصصی و تسلط به مسایل مختلف در یک پروژه عمرانی کمک می‌کند که تمامی کارها در شرایطی پیش‌بینی شده و پیش‌بینی نشده را مد نظر قرار داده و برای هرکدام اقدام به تهیه صورت وضعیت مناسب بنماید.

 • شروع قوی

موفقیت را در گرو دو عامل می‌توان شناخت. یک شروع قوی و دیگری پایان به موقع و موفقیت‌آمیز شروع قوی بستگی به داشتن اطلاعات و منابع کامل و اشراف مترور نسبت به این اطلاعات و منابع می‌باشد. به‌طور مثال توانایی و تبحر مترور نسبت به جمع‌آوری اسناد مورد نیاز تهیه صورت وضعیت منجر به تأیید و موفقیت صددرصد صورت وضعیت خواهد شد. بدین معنی که وقتی مترور بتواند اسناد را به‌طور کامل جمع‌آوری کند و در زمان مناسب به شکل صورت وضعیت درآورده، ارایه نماید و کار را به پایان برساند. می‌توان گفت که مترور دارای یک شروع قوی بوده است.

 • داشتن دیدگاه نسبت و به وضعیت

صورت وضعیت امری است که در آن می‌توان مزایای بسیاری را جست‌وجو نمود. تنظیم و ارایه صورت‌وضعیت می‌تواند به تعامل رساندن وضعیت مالی پیمانکار و هم‌چنین نشان دادن روند انجام کار به موقع ذی‌صلاح کارفرما نقش عظیمی را ایفا می‌کند. دیدگاه مترور نسبت به صورت‌وضعیت باید به نحوی باشد که امکان هیچ‌گونه خط‌خوردگی و یا از قلم افتادگی را نداشته باشد. تنظیم یک صورت‌وضعیت توسط یک مترور امری است حرفه‌ای که یکی از اسناد مهم یک پروژه عمرانی را می‌سازد.

بیشتر بخوانید: صورت وضعیت نویسی
 • ثابت قدم بودن

تخصص و دقت،‌ شخص مترور را مستقیماً به سمت موفقیت و به اتمام رساندن امور محول شده به وی هدایت می‌کند. هنگامی که یک مترور یک آیتم را وارد برآورد صورت‌وضعیت و یا آنالیز بهای قیمت می‌کند بایستی به قدری نسبت به آیتم اطمینان داشته باشد که تحت هیچ عنوان تصمیم به حذف یا تغییر آیتم نگیرد.

 • ریزبینی :

اجرای هر عمل شامل مجموعه‌ای گسترده از مصالح،‌ ابزار، نیروی کار با تخصص‌های مختلف می‌باشد. یک مترور کارآمد باید به قدری دقیق و درتماس با انجام کار باشد که کوچک‌ترین ابزار را ببیند. به‌طور مثال در اجرای عملیات آرماتوربندی، ‌مترور برای تنظیم قیمت نهایی هر کیلوگرم آرماتور بسته شده باید به عواملی نظیر کارگر ساده، سر آرماتوربند، میل‌گرد و مفتول سیاه و هم‌چنین حمل مصالح فلزی مورد مصرف سازه، تجزیه نمود. زیربینی برای انجام هر عمل باعث می‌شود که در طول اجرای پروژه پیمانکار یا کارفرما با کمبود منابع مالی مواجه نشده و کار با حداکثر دقت ممکن است انجام پذیرد.

 • تعهد به اصول اخلاقی 

یک مترور دارای شغلی است که دارای بیش‌ترین امکان درگیر شدن با مسایل خلاف اخلاق حرفه‌ای است. می‌باید که امور مالی شرکت را به خوبی حفظ نموده و اطلاعات مناقصه را به خوبی حفظ کند و اطلاعات و قیمت‌ها را خارج نکند.

 • عشق به کار

عشق کلمه‌ای است که ذات اقدس الهی سرچشمه گرفته و در فطرت آدمی نهاده شده است. واژه عشق در فرهنگ به معنی دوست داشتن به حد افراط است و برگرفته از اسم گیاهی به نام عشقه است. این گیاه هنگام رشد به دور تنه درخت می‌پیچد، تا حدی که باعث خشک شدن درخت می‌شود. به‌طور معمول هرکسی، هر کاری می‌کند، نسبت به کارش عشق دارد.

 • تنظیم به موقع صورت‌وضعیت و رسیدگی آن

در هنگام اجرای عملیات پروژه معمولاً مترور در آخر ماه شمسی، وضعیت کلیه کارهایی که از شروع پروژه تا آن تاریخ انجام داده و هم‌چنین وضعیت مصالح و تدارکات لازم برای اجرای پروژه که در پای کار موجود است تعیین و براساس نرخ‌های منضم به پیمان، تقویم می‌نماید.

 • مستند سازی

مدارکی که برای اثبات هر عددی به آن استناد می‌شود، مستندات نامیده می‌شود. در پروژه‌های عمرانی،‌ مستندات شامل صورت‌مجالس، ‌دستور کارها،‌ عکس‌ها،‌ نقشه‌های مصوب اجرایی و نقشه‌های از بلیت است.مترور کیست ؟ یکی از مهم‌ترین خصوصیات مترور مستندسازی است. مستندات از لحاظ جغرافیایی،‌شرایط اقلیمی،‌ نوع زمین به انواع گوناگونی تقسیم‌بندی می‌شوند. مترور باید هم‌زمان با انجام یک قسمت از کار اقدام به تهیه صورت‌مجلس نماید تا بتوان به کمک آن اقدام به تهیه گزارش‌های روزانه و ماهانه نموده و تطبیق دادن با برنامه زمان‌بندی و کارهای انجام شده به عنوان یکی از مستندات از آن نماید.

 • اصول و فنون مذاکره بالا

یک مترور با کلیه قسمت‌اهی اجرایی و نظارتی پروژه در تماس می‌باشد. همانند سرناظر،‌ رییس کارگاه،‌کارگر ساده،‌ مهندس مجری پروژه علاوه بر دارا بودن دقت و ریزبینی و دیدگاه و وارد بودن به علوم و متون مربوط و… باید توانایی مذاکره کردن را نیز داشته باشد. زیرا وی برای جمع‌آوری برخی از اطلاعات و خواسته‌هایش باید به مذاکره یا عوامل درگیر با پروژه بپردازد.

 • خلاقیت

یک مترور خلاق یعنی یک مترور کارآمد. برای این گفته می‌توان دلایل بسیاری بر شمرد تا اثبات کرد ه خلاقیت در کار مترور چه نقشی دارد. یک مترور خلاق با ابداع روش‌های ابتکاری منحصر به فرد کار برآورد را پایان می‌دهد.هم‌چنین وی با هوش و نکات خاص نسبت به جمع‌آوری اطلاعات اقدام نموده و با هوش خلاقانه و هم‌چنین کارآمد نسیت به تنظیم صورت‌وضعیت اقدام می‌نماید. هم‌چنین هنگام رسیدگی با سرعت و سهولت بیش‌تری انجام پذیرد.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://omoorepeyman.ir/?p=5961
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
Avatar
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد مترور کیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.