گروه فنی، مهندسی، قراردادی و حقوقی امورپیمان‌

4311 043 0912

logo

متره و برآورد

80 بازدید

متره و برآورد چیست ؟

متره و برآورد(به انگلیسی: Quantity surveying and estimating) به مقدار مصالح مورد نیاز برای اجرای یک پروژه یا محاسبه مقادیر مصالح به کار رفته و مصرف شده دریک پروژه گفته می شود که معمولا انجام این محاسبات و تحلیل ها، در یک سری جدول های خاص انجام می گیرد که به آن ها جدول های صورت وضعیت می گویند و افرادی که این محاسبات را انجام می دهند مترور نامیده می شوند. با مراجعه به قسمت فروشگاه وب سایت امورپیمان و با تهیه پکیج های آموزشی ما که در آن ها در مورد متره و برآورد توضیح داده شده نیز می توانید استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: صورت وضعیت نویسی

انواع متره

  1. متره باز
  2. متره بسته ( تجزیه بها یا آنالیز بها )

متره باز

برآورد کردن هزینه اجرا و مدت زمان لازم برای اجرای یک پروژه، بدون استفاده کردن از تجزیه بها امکان پذیر نیست و هرچه تجزیه بهای مورد استفاده از نظر مصالح و نیروی انسانی ماشین آلات مورد نیاز به واقعیت نزدیک تر باشد، به همان میزان نیز برآورد اولیه به هزینه اجرای پروژه نزدیک تر خواهد بود. در این روش کلیه کارها محسابه می شود سپس از روی جداول متره محاسبه و برای هر کار تجزیه بهای مربوط انجام میگیرد.

متره بسته

مقادیر و اوزان مصالح را با توجه به واحد های مورد نیاز، از روی نقشه ها و اسناد پیمان محاسبه و برآورد نموده، و در جدول های مخصوص وارد مینمایند.سپس مقادیر به دست آمده را در قیمت های واحد پایه (معمولاً از فهرست بهای واحد پایه رشته مربوط استخراج میشود ) ضرب نموده تا قیمت هر آیتم به دست آید. از روی جمع جبری قیمت آیتم ها، فیمت خالص پروژه حاصل میشود.

بیشتر بخوانید: متره و انواع آن

برآورد چیست ؟

اگر مقادیری که با توجه به واحدهای مورد نیاز در قسمت متره به دست آمده، قیمت‌گذاری گردد (( برآورد ریالی یا برآورد قیمت پروژه )) نامیده میشود. بنابر این در متره و برآورد، و در برآورد دو هدف اصلی انجام می شود :

  • تعیین مقادیر مصالح مصرفی، نیروی انسانی با توجه به نوع تخصص و تعداد آنها و نیروی ماشین آلات با توجه به نوع و تعداد و مدت آنها در طول پروژه
  • تعیین قیمت ریالی یا ارزی پروژه که می توان گفت همیشه در دو مرحله انجام می شود : بکی قبل از اجرای پروژه برای تعیین و پیشبینی بودجه اجرای پروژه جهت اجرا، و دومی در مرحله حین اجرای پروژه است که همیشه در قالب صورت وضعیت گفته می شود.

مهمترین اسناد و مدارک در متره برآورد

  1. شرایط اختصاصی پیمان یا سایر اسناد و مدارک منضم به پیمان.
  2. جدول های صورت وضعیت ( متره، خلاصه متره، مالی ).
  3. یک سری کامل نقشه های اجرایی شامل نقشه های سازه ای، معماری، تاسیسات مکانیکی، تاسیسات الکتریکی(برقی)
  4. قیمتهای مصالح،نیروی انسانی، نیروی ماشینی
از محصول ما دیدن کنید: دوره جامع تفسیر فهرست‌بهای ابنیه سال ۱۴۰۰

انواع برآورد

برآورد

پیش بینی کردن مقادیر کمیتهای طرح مورد نظر که معمولا برای هزینه های یک طرح، منابع آن و زمان اجرای طرح کاربرد دارد.

برآورد مقادیر

محاسبه ریز مقادیر کمیتهای اقلام مختلف یک طرح.

برآورد مقدماتی

برآورد بنای یک پروژه بدون مطالعه عمیق آن که بر اساس نوع بنا و زیربنا و کاربردهای آن بر طبق آمار و ارقام و تجربه پروژه‌های قبلی، محاسبه و پیش‌بینی می‌گردد.

برآورد اولیه

برآوردی است که پس از پایان مهندسی فرآیند از مهندسی پایه با درجه خطای مثبت، منفی ۱۵ تا ۲۵ درصد قابل انجام است.

برآورد تقریبی

برآوردی است که چون بر اساس اطلاعات مقدماتی می‌باشد دقیق نیست.

برآورد تعیین کننده

برآوردی است که پس از پایان مهندسی پایه با درجه خطای مثبت، منفی ۱۰ تا ۱۵ درصد قابل انجام است. وجه تسمیه تعیین کننده نیز برای اتخاذ تصمیم در توقف یا ادامه کار است.

برآورد هزینه

بررسی‌ها، و اندازه‌گیری‌ها و یا متره‌کردن ( بر مبنای نقشه‌ها و مشخصات ) مقادیر و کمیتهای مختلف طرح به دست آمده و سپس با اعمال قیمت واحد مربوط به آنها، هزینه اجرای طرح محاسبه می‌شود.

برآورد هزینه اجرای کار

مبلغی است که به عنوان هزینه اجرای موضوع پیمان، به وسیله کارفرما محاسبه و اعلام شده است.

برآورد هزینه اجرای عملیات

برآوردی است که مطابق روش تعیین شده در شرح خدمات قسمت یا مرحله مربوط و بر اساس قیمتهای روز در تاریخ تسلیم گزارش قسمت یا مرحله مربوط تهیه و به تصویب دستگاه اجرایی رسیده باشد.

متره و برآورد ساختمان را چگونه باید انجام دهیم ؟

انجام متره و برآورد اصولی، صحیح و با دقت بالا نقش مهمی در جلوگیری از افزایش یا کاهش بیست و پنج درصدی قرارداد ها، انعقاد متمم های قراردادها و جلوگیری از کلیم پیمانکاران و سایر مشکلات در این حوزه را دارد. لذا تسلط مترور به نقشه، چک لیستها و نیز فهارس منضم به برآورد جهت رسیدن به این مهم حائز اهمیت است.کسی که یک مترور حرفه ای باشد با بررسی نقشه های نهایی فاز دو و انطباق آن با چک لیستهای انجام برآورد، می تواند قبل و درحین انجام متره و برآورد کلیه کدهای اجرایی نقشه ها، جداول نازک کاری، انطباق دیتیلهای اجرایی نقشه ها و سکشنها با جداول نازک کاری، مقاطع و برشها را پیگیری و اقلام ستاره دار را شناسایی و لیست آیتم های اجرای پروژه را تهیه کند.

ما در این مقاله در مورد متره برآورد و همچنین انواع برآورد مطالبی را به شما دوستان و مهندسان عزیز گفتیم امیدواریم که توانسته باشیم به شما کمک لازم در این مورد را کرده باشیم.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://omoorepeyman.ir/?p=6756
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
Avatar
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد متره و برآورد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.