گروه فنی، مهندسی، قراردادی و حقوقی امورپیمان‌

4311 043 0912

logo

دانلود فهرست بها

204 بازدید

انجام قیمت طرح های عمرانی که به استناد ماده ۲۳ قانون برنامه و بودجه که توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی در قالب فهرست بها سالانه تهیه و به دستگاه های اجرایی کشور ابلاغ که طبق تبصره ۱ ماده ۸۰ قانون محسابات عمومی مبنای تهیه برآورد اولیه می شود. در واقع می توان گفت که فهرست بها به معنی مقدار ریالی مصالح و سایر خدماتی است که پیمانکاران سالانه توسط سازمان برنامه و بودجه تعیین خواهد شد. ما در این مقاله به شما در مورد اینکه فهرست بها چیست ؟ توضیحاتی را به شما دوستان مهندسان عزیر خواهیم گفت. همچنین شما می توانید به قسمت محصولات وب سایت امورپیمان مراجعه نمایید و با خرید کتاب شرح تفصیلی فهرست‌بهای واحد پایه رشته ابنیه از مطالب آن نیز استفاده کنید.

فهرست بها

فهرست‌بها دفترچه‌ای است که در آن اکثر فعالیت‌های یک پروژه اعم فعالیت‌های بزرگ (مانند خاکبرداری، قالب‌بندی، آرماتور‌بندی، اسکلت فولادی و …) و فعالیت‌های کوچک (تاسیسات مکانیکی و برقی، رنگ‌آمیزی و …) آورده شده و در مقابل هر فعالیت قیمت واحد آن (یعنی قیمت برای یک واحد از آن عملیات) گذاشته شده است. این دفترچه سالانه از طرف سازمان برنامه و بودجه کشور برای ایجاد هماهنگی و یکنواختی در برآورد هزینه اجرای پروژه، تدوین و ابلاغ می‌شود.

عزیزان، هربخشنامه‌ای که ابلاغ می‌شود، دارای یک تاریخ اجرایی هست. به عنوان مثال در بخشنامه نرخ ارز ذکر شده است که این بخشنامه برای پروژه‌های فلان تاریخ تا فلان تاریخ می‌باشد. فهرست‌بها خلق الساعه نافذ بوده و لازم الاجرا می‌باشد. برای چه پروژه‌هایی ؟ برای پروژه‌هایی که بعد از ابلاغ فهرست‌بهای مربوط، قرارهست تهیه برآورد شوند.

همچنین بخوانید: تاریخچه فهرست بها

بخش های اصلی دفترچه فهرست بهای واحد رشته ابنیه

  • دستورالعمل کاربرد
  • کلیات
  • مقدمه فصول
  • ردیف فصول
  • پیوست‌ها

دستور العمل کاربرد

منظور از دستورالعمل کاربرد، همان دستورالعمل کاربرد و استفاده از فهرست‌بها می‌باشد. کاربرد استفاده از این دستورالعمل، در زمان تهیه برآورد می‌باشد، یعنی در زمان مناقصه یا بهتر بگم زمانی که با این دفترچه دستگاه مناقصه گزار، درحال برآورد هزینه‌ی اجرای کار پروژه می‌باشد. این دستورالعمل دارای تعاریف مهمی از جمله تعریف آیتم‌ها، آیتم ستاره‌دار، نحوه شماره گذاری هر ردیف، محدودیت‌های استفاده از ردیف‌های ستاره دار و … می‌باشد.

کلیات

در کلیات فهرست‌بها، مطالب حالت کلی دارند و حتما مرتبط به دو فصل یا بیشتر می‌باشد. چرا دو فصل؟ چون مطالبی اگر مطلبی که در کلیات ذکر شده مربوط به یک فصل خاص باشه، جایگاهی در کلیات فهرست‌بها نداره و در مقدمه فصل مربوطه گنجانده می‌شود. به عنوان مثال در کلیات فهرست‌بها در رابطه با صورت‌جلسه ذکر خیری شده است و آورده شده که کارهایی که پوشیده می‌شوند، حتما قبل از پوشیده شدن با مهندس مشاور صورت جلسه شوند. میبینید که این تعریف مربوط به یک فصل نبوده و تقریبا تمامی فصول رو پوشش می‌دهد.

مقدمه فصول

در مقدمه فصل‌ها، توضیحاتی در رابطه با نحوه اجرا و فهرست بها چیست ؟ ، نوع مواد و مصالح مصرفی در ردیف‌ها، ضوابط پرداخت، هزینه‌های حمل و هر آنچه که باید در فصل مورد نظر شما بدانید، ذکر شده است. و با مراجعه به وبسایت ویکی پدیا می توانید از کلیات فهرست بها نیز استفاده کنید.

ردیف فهرست بها

  • انواع ردیف‌های برآورد هزینه اجرای کار، قبل از مناقصه و یا ترک مناقصه به شرح ذیل می‌باشد:

ردیف های پایه

  • ردیف‌هایی که شماره، شرح، واحد و بهای واحد (۴ رکن اصلی) آن در فهرست‌بهای سازمان برنامه و بودجه کشور مشخص باشد. به عنوان مثال، در خصوص فهرست‌بهای واحد پایه رشته ابنیه ردیفی به شرح ذیل می‌باشد:
شمارهشرحواحدبهای واحد
۱۳۰۳۱۲اضافه‌‌بها به ردیف‌های ۱۳۰۳۰۵ تا ۱۳۰۳۰۸ در صورتی که از الیاف پلی‌‌استر نوع اسپان‌باند استفاده شود.مترمربعA
  • ردیف‌هایی که در کلیات فهرست‌بها و یا مقدمه فصول، بهای آن‌ها به صورت درصدی از بهای ردیف یا ردیف‌هایی و یا روش دیگری تعیین شده است. (مطابق با بند ۲-۳ دستورالعمل کاربرد) به عناون مثال، بند ۱۳ الزامات عمومی فصل یازدهم – آجرکاری و شفته ریزی ذکر شده است:
از محصول ما دیدن کنید: دوره جامع تفسیر فهرست‌بهای ابنیه سال ۱۴۰۰

ردیف های غیرپایه ( ستاره دار )

  • ردیف‌هایی که دارای شماره، شرح، واحد و فاقد بهای واحد در فهرست‌بهای سازمان برنامه و بودجه کشور می‌باشند و در برخی از اوقات، واحد نیز علاوه بر بهای واحد درج نمی‌گردد. به عنوان مثال در خصوص فهرست‌بهای واحد پایه رشته ابنیه ردیفی به شرح ذیل می‌باشد:
شمارهشرحواحدبهای واحد
۰۷۰۹۰۲اتصال میلگردها به یکدیگر به روش جوش‏کاری ذوبی فشاری گازی به همراه آماده‌‏سازی محل اتصال.عدد(بدون قیمت)
  • در مواردی که مشخصات فنی و اجرایی ویژه‌ای مورد نیاز کار باشد که در فهرست‌بهای واحد پایه پیش‌بینی نشده است. به عنوان مثال، تهیه کاغذ دیواری در فهرست‌بهای واحد پایه رشته ابنیه پیش‌بینی نشده است.

دوستان عزیز، هر ردیف دارای شماره، شرح، واحد و بهای واحد می‌باشد. شماره هر ردیف، یک عدد ۸ رقمی منحصر بفرد می‌باشد که از ترکیب اعداد رسته، رشته، فصل، گروه و زیرگروه تشکیل شده است. در فهارس‌بها، این کد ۸ رقمی، بدون کد رسته و رشته به صورت ۶ رقمی استفاده می‌شود.

 زیرگروهگروهفصلرشتهرسته
مثال۴۰۳۰۵۲۱۱
شرحرنگ روغنی کاملرنگ‌آمیزی روی سطوح فولادیرنگ‌آمیزیابنیه

ساختمان

و ساختمان صنعتی

پیوست ها

پیوست‌های‌ فهرست‌‌بها، به ‌شرح‌ زیر است‌:

پیوست‌ ۱) مصالح‌ پای‌کار

پیوست‌ ۲) ضریب‌ طبقات‌

پیوست‌ ۳) شرح‌ اقلام‌ هزینه‌های‌ بالاسری‌

پیوست‌ ۴) دستورالعمل‌ تجهیز و برچیدن‌ کارگاه‌

پیوست ۵) کارهای جدید

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://omoorepeyman.ir/?p=5899
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
Avatar
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد دانلود فهرست بها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.