گروه فنی، مهندسی، قراردادی و حقوقی امورپیمان‌

4311 043 0912

logo

صورت وضعیت پیمانکار

138 بازدید

صورت وضعیت پیمانکاری با شرایط عمومی پیمان

صورت وضعیت پیمانکاری یکی از بزرگترین مسائل مهم و پیچیده در قراردادهای پیمانکاری است. بیشترین موارد اختلاف بین پیمانکار و کارفرما در خصوص اختلاف در صورت وضعیت پیمانکاری است سندی کتبی که بر اساس آن کلیه کارها و خدمات اجرایی که پیمانکار باید در زمان مشخص و مبلغ مشخص تعیین شده است صورت وضعیت پیمانکاری گفته می شود. در ادامه در مورد صورت وضعیت پیمانکاری با شرایط عمومی پیمان به شما مطالبی خواهیم گفت.

بیشتر بخوانید: پیمانکار کیست؟

تعریف صورت وضعیت پیمان

به سندی که مقدار کار یا خدمات انجام شده را در مقاطع زمانی مشخص و همچنین مبلغی که باید پرداخت شود گفته می شود البته بر مبنای قرداد مفاد پیمان انجام می شود. در آخر هر ماه شمسی پیمانکار طبق روال معمول بایستی صورت وضعیت کارهای انجام شده از زمان شروع بر اساس نقشه های اجرایی، صورتمجلس ها و دستور کارها و مدارک و مستندات موجود اندازه گیری نموده و مقدار مصالح و تجهیزات را تعیین نماید بعد از این کار بر اساس فهرست بها منضم پیمان، مبلغ صورت وضعیت را محاسبه کرده و آنرا در آخر آن ماه تسلیم مهندس ناظر می نماید.

در واقع صورت وضعیت یعنی گزارش ریز مقادیر انجام عملیات و مالی کردن آن به طور کامل به نام درخواست مالی دریافت وجه در قالب موضوع پیمان از بابت عملیات انجام شده و قیمتهای توافق شده. همانگونه که از نام آن بر می آید، صورت یا لیستی از وضعیت پروژه و مجموعه خدمات انجام شده، مصالح و مواد تهیه شده، حمل این مواد و مصالح، هزینه ساخت و ترکیب مواد و غیره می باشد. هر صورت وضعیت شامل مشخصاتی از پروژه و قرارداد وخلاصه متره همه آیتم های فوق به همراه برآورد ریالی آن طبق فهرست بهای مربوط به آن پروژه از زمان عقد قرارداد می باشد.

در قراردادهایی که بر طبق ( فهرست بها ) تهیه می گردند پیمانکاران موظف هستند که تمام احجام کار شده را در صورت نیاز ابتدا (دستورکار) کرده و سپس (صورتجلسه) نمایند و پس از آن مقادیر تمام صورتجلسات را در ریز متره منظم به صورت وضعیت قید نمایند، مهندسان عزیز نیز می توانند با تهیه کتاب فهرست بهای واحد پایه رشته ابنیه نیز از این اطلاعات استفاده کنند.

بیشتر بخوانید: فهرست بها چیست؟

بخش های تشکیل دهنده صورت وضعیت استاندارد

  1. خلاصه وضعیت مالی : به ملبغ کل کارهای انجام شده است که در دو ستون ادعایی پیمانکار که با رنگ مشکی و مشاور که با رنگ قرمز می باشد قید شده است.
  2. کارهای فاکتوری : به احجامی که به صورت فاکتوری، مصالح لازم جهت انجام عملیات خریداری شده اند.
  3. تجهیز کارگاه : مبلغ تجهیز با توجه به پیشرفت عملیات تجهیز در هر صورت وضعیت پرداخت می گردد.
  4. خلاصه مالی فهرست بهای هر رشته به تفکیک : ممکن است یک صورت وضعیت شامل چندین فهرست بها شود.
  5. ریز مالی آیتم های هر فهرست بها.
  6. خلاصه متره ، خلاصه اقلام ریز متره
  7. ریز متره مقادیر گنجانده شده در ریز مالی
بیشتر بخوانید: نکات پیمانکاری در عملیات تخریب

با توجه به اهمیت قراردادهای پیمانکاری و افزایش دعاوی پیمانکاری در مراجع قضایی، دپارتمان مشارکت و پیمانکاری در گروه حقوقی امورپیمان تشکیل شده است که به صورت تخصصی به دعاوی پیمانکاری و قراردادهای پیمانکاری پرداخته است. بهتر است قبل از هر اقدام در تهیه و تنظیم قراردادهای پیمانکاری و مطرح نمودن دعاوی پیمانکاری از تیم امور پیمان ها مشورت بگیرید.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://omoorepeyman.ir/?p=6037
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
Avatar
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد صورت وضعیت پیمانکار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.