گروه فنی، مهندسی، قراردادی و حقوقی امورپیمان‌

4311 043 0912

logo

تاریخچه فهرست بها

153 بازدید

فهرست بها برای خرید مصالح پیمانکاران

سلام مهندس عزیز، توی این مقاله قرارهست با فهرست‌بهای واحد پایه که ما توی این مقاله به اختصار به آن فهرست‌بها می‌گوییم، آشنا بشیم، از نحوه و دلیل پیدایش فهرست‌بها صحبت کنیم. شما مهندسان عزیز نیز می توانید با مراجعه به قسمت محصولات سایت امور پیمان و با خرید کتاب شرح تفصیلی فهرست بهای واحد پایه رشته ابنیه (جلد دوم) از مطالب آن نیز در مورد فهرست بها استفاده کنید. ما در این مقاله نیز در مورد تاریخچه فهرست بها و تعریف آن به شما مطالبی را خواهیم گفت.

فهرست بها چیست؟

تعریف فهرست‌بها مطابق ویکی‌پدیا

 فهرست‌بها (به انگلیسی: List price‎) تاریخچه فهرست بها فهرستی از قیمت‌های مختلف از حجم واحد مصالح یا خدمات قابل ارائه پیمانکاران عمرانی می‌باشد. برای محاسبه هزینه کلی یک پروژه، بر اساس یک فهرست بهای پایه، کافیست حجم‌های مربوط به آن پروژه را، در میزان قیمت مشخص شده آنها در فهرست بها ضرب گردد و مجموع آنها قیمت پروژه، بر اساس فهرست بهای آن سال، خواهد بود.

بیشتر بخوانید: دانلود رایگان فهرست بها – فهرست بها چیست؟

فهرست بها مطابق نظام فنی و اجرایی کشور

تعریف فهرست‌بها مطابق فرهنگ واژگان نظام فنی و اجرایی کشور: تاریخچه فهرست بها مجموعه‌ای از اقلام گروه‌بندی شده کار شامل شماره ردیف، شرح ردیف (اقلام کار)، واحد و بهای واحد اقلام کار در رشته‌های مختلف است که به صورت همسان از سوی سازمان برنامه و بودجه کشور تهیه می‌شود و در برآورد هزینه طرح‌های مختلف و پرداخت پیمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد و به اختصار قیمت‌های پایه نیز گفته می‌شود.

تمامی تعاریف درخصوص فهرست‌بها درست هست، ولی برای درک بهتر اینکه بفهمیم فهرست‌بها چی هست، ۲ تا تعریف بالا رو باهم ترکیبشون کنیم :

  •  فهرست‌بها دفترچه‌ای است که در آن اکثر فعالیت‌های یک پروژه اعم فعالیت‌های بزرگ (مانند خاکبرداری، قالب‌بندی، آرماتور‌بندی، اسکلت فولادی و …) و فعالیت‌های کوچک (تاسیسات مکانیکی و برقی، رنگ‌آمیزی و …) آورده شده و در مقابل هر فعالیت قیمت واحد آن (یعنی قیمت برای یک واحد از آن عملیات) گذاشته شده است. این دفترچه سالانه از طرف سازمان برنامه و بودجه کشور برای ایجاد هماهنگی و یکنواختی در برآورد هزینه اجرای پروژه، تدوین و ابلاغ می‌شود.

همونطور که از تعریف بالا فهمیدیم، مبالغی که جلوی هر ردیف گذاشته شده، مربوط به یک واحد از اون عملیات هست. به زیر نگاه کنید :

از سمت راست، شماره ردیف / شرح ردیف / واحد ردیف و در آخر هم قیمت واحد ردیف نمایش داده شده است که جلوتر بهشون می‌پردازیم. قیمتی که جلوی این ردیف نوشته شده، قیمت برای انجام یک مترمربع فعالیت ما هست. یعنی برای اینکه با آجر از جنس نسوز بخواییم نمای یک جایی رو درست بکنیم، بابت هر مترمربعی که کار بکنیم، ۲،۷۵۸،۰۰۰ ریال پول دریافت می‌کنیم.

ما از این قیمت‌ها برای برآورد کردن پروژه هامون استفاده می‌کنیم. فرض کنید شما میخواهید یک خونه‌ای رو بسازید، اول پیش خودتون حساب و کتاب می‌کنید که چقدر هزینه میبره براتون. اصطلاحا برآورد هزینه اجرای کار می‌کنید. در کشور، پروژه‌های عمرانی که قرارهست اجرا بشه، قیمت مصالح و به طور کلی برآورد هزینه اجرای پروژه رو از این دفترچه بدست میارن و از قیمت‌های درج شده توی این دفترچه استفاده می‌کنند. نه بیشتر نه کمتر! چرا ؟ جواب این سوال دلیل بوجود آمدن این دفترچه یا همان فهرست‌بها می‌باشد.

از محصول ما دیدن کنید: دوره جامع تفسیر فهرست‌بهای ابنیه سال ۱۴۰۰

تاریخچه فهرست بها

در دهه ۵۰ به دلیل رشد قابل توجه درآمد دولت از فروش نفت، بودجه ارگان‌های دولتی برای پروژه‌ها افزایش یافت. از طرفی ظرفیت و توان پیمانکارهای کشور پاسخگوی این همه پیشنهاد کاری از سمت دولت نبود. یعنی چه اتفاقی افتاد؟ پیشنهاد پروژه از سمت کارفرما و ارگان‌های دولتی زیاد، تعداد پیمانکارهای موجود در کشور کم.

این موضوع باعث شد که برای جذب پیمانکارها، رقابت بین ارگان‌های دولتی بوجود بیاد. رقابت از چه جنسی ؟ از جنس ریالی. یعنی اگر ساخت یک استادیوم در شهر قم، ۱۰۰ تومان به صورت واقعی هزینه داشت، ارگان دولتی برای جذب پیمانکار به این کار، پروژه رو ۱۵۰ تومان برآورد میکرد، یعنی ۵۰ تومان بیشتر و اضافه تر که تبدیل به سود پیمانکار میشد!

این موضوعات باعث شد که دولت وقت، سازمان برنامه و بودجه کشور رو موظف کنه که یه دفترچه‌ای به اسم فهرست‌بها تنظیم و تدوین کنه و ابلاغ کنه که ارگان‌های دولتی قیمت و هزینه برآورد اجرای کار رو از این دفترچه اخذ کنن که دیگه شاهد اینطور رقابت ها نشیم. در نهایت سازمان برنامه و بودجه کشور فهرست‌بها را برای کارهای صرفا ساختمانی و راهسازی در ابتدای سال ۱۳۵۵ ابلاغ نمود پس از مدت کوتاهی قیمت‌ها به حالت عادی و به دور از هیجانات بازگشت. پس از این موفقیت و استقبال آن در دستگاه‌های اجرایی، سازمان برنامه و بودجه کشور تا سال ۱۳۵۷ فهرست‌بها را در ۵ رشته و تا سال ۱۳۷۶ فهرست بها را در ۷ در رشته منتشر کرد.

در قسمت‌های بعدی، به معرفی فهرست‌بها و اجزاء آن خواهیم پرداخت، با ما همراه باشید.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://omoorepeyman.ir/?p=5805
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
Avatar
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد تاریخچه فهرست بها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.