گروه فنی، مهندسی، قراردادی و حقوقی امورپیمان‌

4311 043 0912

logo

بررسی تاخیرات شرایط عمومی پیمان

89 بازدید

یکی از بزرگترین معضلات و مشکلات در پروژها مخصوصا پروژهای توسعه ملی تاخیر در طراحی تفصیلی و تدارکات ساخت است که بسیار به اقتصاد کشور وابستگی شدید دارد در واقع منظور از تاخیر اختلاف بین زمان پیشبینی شده برای تکمیل پروژه و زمان واقعی تکمیل آن است. ما در این مقاله به شما دوستان و مهندسان گرامی در مورد بررسی تاخیرات و استراتژی های مقابله با تاخیرات میپردازیم و هچنین می توانید با مراجعه به قسمت فروشگاه امورپیمان از محصولات ما نیز استفاده کنید.

تاخیرات در پروژه چیست ؟

افزایش مدت زمان یک فعالیت در پروژه  با توجه به مدت زمان برنامه ریزی شده را تاخیر می گویند که این زمان افزایش یافته به دلایل مختلفی در طول پروژه رخ می دهد تاخیر یکی از مهمترین وقایع رایج در پروژه ها است. که این مشکل در اکثر پروژه ها از پرژه های ساده ساختمانی تا سخت ترین و پیچیده ترین آنها مانند پروژه های سدسازی و تونل سازی، و همچنین در اکثر پروژه های پتروشیمی رخ می دهد به همین دلیل در بیشتر کشورهای پیشرفته علم به محدود بودن منابع در اختیار بازار رقابتی شدید جهت استفاده بیشتر از منابع و کسب سود بیشتر به دنبال ریشه یابی و علل تاخیر در پروژه گذشته می باشند.

بیشتر بخوانید: تاییدات و تعهدات پیمانکار

بررسی تاخیرات و انواع آن

تاخیرات موجه

به فاکتورهایی که خارج از کنترل کارفرما به وجود آمده است تاخیرات موجه گویند. پیمانکار در شرایطی مانند حوادث قهریه یا دشمنان ملی، اقدامات دولتی، آّب و هوای نامساعد جوی، شورشها، محدودیتهای قرنطینه ای و… که در سطح کشور محق به تمدید پیمان میباشد و مشمول جرایم تاخیر نمی گردد و این تاخیرات ناشی از دلایل پیشبینی نشده خارج از کنترل پیمانکار و بدون خطا و قصور وی می باشد و همچنین کافرما بایستی از حقایق و میزان تاخیرات مطمئن شود. و چنانچه به نظر وی یافته ها حاکی از صحت و اطمینان از این اعمال باشند زمان تکمیل پروژه بایستی تمدید گردد.

تاخیرات غیرموجه

تأخیراتی هستند که بر اساس قصور پیمانکار یا کارفرما در اجرای پروژه رخ میدهد. با وقوع چنین تأخیراتی در پروژه، خسارت ناشی از آن بر عهده طرف مقصر خواهد بود. در نتیجه اشتباه در عملکرد، عوامل درگیر در طرح تأخیرات غیر موجه را میتوان به ترتیب ذیل تقسیم بندی کرد:

 • تاخیر پیمانکار در قصور مذکور در ماده ۲۶ شرایط عمومی پیمان نشریه ۲۳۱۱ که عبارتند از:
 • تاخیر در تحویل گرفتن کارگاه از طرف پیمانکار بیش از مهلت تعیین شده در بند ( ب ) ماده ۲۲
 • تأخیر در تجهیز کارگاه برای شروع عملیات موضوع پیمان بیش از نصف مدت تعیین شده
 • تاخیر در ارائه برنامه ریزی تفضیلی به مدت بیش از نصف مهلت تعیین شده برای تسلیم آن
 • تأخیر در اتمام هر یک از کارهای پیشبینی شده در برنامه زمانی تفصیلی بیش از نصف مدت تعیین شده
 • عدم شروع کار پس ازوضع وضعیت قهری موضوع ماده ۲۳ و ابالغ شروع کار از سوی کارفرما
 • بدون سرپرست گذاشتن کارگاه یا تعطیل کردن کار بدون اجازه کارفرما بیش از ۱۵ روز
 • انحلال شرکت پیمانکار
 • ورشکستگی پیمانکار یا توقیف ماشین آلات و اموال پیمانکار از سوی محاکم قضایی به گونهای که موجب توقف یا کندی پیشرفت کار شود
 • واگذاری پیمان به شخص ثالث
 • تأخیردر شروع عملیات موضوع پیمان بیش از یک دهم مدت اولیه پیمان یا دو ماه هر کدام که کمتراست

بیشتر بخوانید: بررسی اختلاف، دعوی و حل اختلاف

تاخیرات کارفرما

کارفرما می تواند در مدت پیمان، اجرای پروژه را برای یکبار به مدت و حداکثر سه ماه معلق کند البته بیشتر از این مدت نیز با موافقت پیمانکار نیز امکان پذیر میباشد. به همین نحو ممکن است هزینه های مزایای شغلی غیر نقدی نظیر بیمه ی درمانی یا صندوق بازنشستگی افزایش یابد. معمولا تأمین کنندگان تجهیزات و مصالح، قیمتهای پیشنهادی خود را صرفاً برای دورهی مشخصی ارایه میکند. تأخیر بدین معنا است که قیمتهای مدنظر پیمانکار هنگام شرکت در مناقصه دیگر وجود ندارد. از این رو، در نتیجهی تأخیر، هزینه های مصالح و تجهیزات ممکن است افزایش یابد.از سوی دیگر، هر چند که نرخ سایر هزینه ها افزایش پیدا نمیکند ولی به خاطر دورهی تأخیر، در مجموع، این هزینه ها افزایش مییابد که معمول ترین آنها هزینه های نظارتی و اقلامی نظیر هزینه های حقوق کارمندان دفتری و تسهیلات رفاهی است.

تعلیق (ماده ی ۲۴) : بر اساس بند  ( ب ) کارفرما هزینه های بالاسری پیمانکار را در دوران تعلیق به پیمانکار میپردازد و بر اساس بند (ج) اجاره ی مربوط به دوران توقف آن تعداد از ماشین آلات که در کارگاه باقی میمانند نیز با توافق طرفین به پیمانکار پرداخت میشود. همانطور که در قرارداد فیدیک آمده است، کارفرما میتواند در هر زمان به پیمانکار دستور دهد که پیشرفت کار یا قسمتی از کار را به حالت تعلیق درآورد، بعلاوه کارفرما میتواند دلایل تعلیق را اعلام نماید. اگر در دلایل اعلام شده پیمانکار را مسئول دانسته باشد، مواد ۲-۱۱ ،۲-۱۱ ،۲-۴ نافذ نخواهد بود.

ما در این مقاله در مورد بررسی تاخیرات و انواع آن به شما مطالبی را گفتیم امیدواریم که توانسته باشیم به شما کمک لازم در این مورد را کرده باشیم.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://omoorepeyman.ir/?p=6648
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
Avatar
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد بررسی تاخیرات شرایط عمومی پیمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.