گروه فنی، مهندسی، قراردادی و حقوقی امورپیمان‌

4311 043 0912

logo

بررسی آجرها و انواع آن ها

158 بازدید

ajor-masaleh

آجر یکی از فرآوردهای ساختمانی است که در گونه های رسی، شیلی و شیستی، ماسه های آهکی بتنی و شکل های گوناگونی تولید می شود، و بیشتر در دیوار چینی و کرسی چینی، کف سازی و کف پوشی مورد استفاده قرار می گیرد ما در این مقال به شما در مورد بررسی آجرها و انواع آن ها و اینکه چه تاثیری در روند ساخت یک بنا و زیبایی ظاهری به شما مطالبی خواهیم گفت.

آجر چیست ؟

آجر سنگی است ساختگی (مصنوعی) که نوع رسی آن از پختن خشت (گل شکل داده شده) و نوع ماسه آهکی آن از عمل آوردن خشت ماسه آهکی (که از فشردن مخلوط همگن ماسه سیلیسی و آهک در قالب ساخته میشود) با بخار تحت فشار زیاد به دست میآید، آجرهای بتنی همانند بلوک های سیمانی تهیه میشوند. آجر رسی عمدتاً از سیلیکات های آلومینیوم بوده و آجر ماسه آهکی از سنگدانه های ریز سیلیسی تشکیل شده است که توسط خمیری از جنس س یلیکات کلسیم به همدیگر چسبیدهاند. این آجر معمولاً به رنگ خاکستری است ولی میتوان با افزودن رنگ مناسب آن را به رنگهای دیگر نیز تولید نمود. آجر به اشکال مکعب مستطیل توپر، سوراخدار، توخالی (مجوف تیغهای و سقفی) و قطعات نازک تولید میشود. از آجر در ساختن دیوارهای باربر، تیغههای جدا کننده، سقفهای تیرچه بلوک، طاق ضربی بین تیرآهنها و نمای خارجی و داخلی ساختمانها بهره گیری میشود.

بیشتر بخوانید: انواع بلوک ساختمانی و مقایسه آنها با هم

انطباق با مشخصات و استانداردها

بررسی آجرها و انواع آن ها آجرهای مصرفی در هر پروژه باید از نظر ویژگیهای فیزیکی، شیمیایی و مکانیکی (مانند ابعاد، رنگ و دیگر مشخصهها) با آنچه در نقشهها، دستور کارها، مشخصات فنی خصوصی و سایر مدارک پیمان ذکر شده است منطبق باشد. نمونه آجرهای مصرفی اعم از پشت کار و نما، توپر و سوراخدار مجوف تیغهای و سقفی، انواع رسی و ماسه آهکی باید قبلاً به تصویب دستگاه نظارت برسد.

ویژگیهای فیزیکی، شیمیایی و مکانیکی آجرها و روش آزمایش آنها باید مطابق استانداردهای ایرانی زیر باشد :

  • استاندارد شماره ۷ : آجرهای رسی (مشتمل بر ویژگیها، نمونهبرداری و روشهای آزمایش)
  • استاندارد شماره ۲۹۰۹ : استاندارد ویژگیها و روشهای آزمون تیرچه و بلوک سقفی
  • استاندارد شماره ۹۹۱ : آجر نسوز جهت طاقهای قوسی
  • هر استاندارد ایرانی دیگری که تا زمان انعقاد پیمان در باره آجر تدوین یا تجدید نظر شود تا زمانی که استاندارد ایرانی در پارهای موارد تدوین نشده باشد در درجه اول استانداردهای “سازمان بینالمللی استاندارد ISO “ معتبر خواهد بود و در صورت نبودن استاندارد مذکور به ترتیب استانداردهای آلمانی DIN ،بریتانیایی BS و آمریکایی ASTM ملاک عمل قرار خواهد گرفت.
بیشتر بخوانید: انواع ملات های ساختمانی و کاربرد آنها

بررسی آجرها و انواع آن ها

آجرهای رسی

دارای مواد اولیه ای است که نحوه تولید آن دارای تنوع و فروانی است که برخی از آنها به عنوان مصالح پرکننده مناسب می باشد و برخی دیگر بعلت جلوه ظاهری و مقاومت خوبی که دارند جهت ساخت نما به کار می روند این نوع آجر باید دارای لبه ای تیز و مستقیم و دارای اندازه های یکسانی باشند ما می توانیم برای ساخت و زیبایی از هر نوع آجری استفاده کنیم اما یک آجر خوب باید به صورت یکنواخت و منظم باشد و باید دارای اندازه استاندارد یک آجر یعنی ۱۹۰*۹۰*۹۰ میلی متر باشد.

آجرهای نسوز

آجرهای نسوز مورد مصرف در ساختمان معمولاً از خاکهای نسوز تهیه میشوند. این آجرها علاوه بر دارا بودن مشخصات آجرهای معمولی باید گرمای ۱۵۸۰ درجه سلسیوس را بدون آنکه خمیری شوند و از شکل بیفتند، تحمل کنند. مقاومت آجر نسوز دست کم باید ۱۶ مگاپاسکال (حدود ۱۶۰ کیلوگرم بر سانتیمتر مربع) باشد. آجرهای نسوز مصرفی در کارهای تأسیساتی مانند دیگهای آب گرم و بخار، تابع شرایط ویژۀ مربوط به خود خواهند بود.

آجرهای بتنی

آجرهای بتنی باید با شرایط مندرج در مشخصات بلوکهای بتنی مطابقت داشته باشند.

بیشتر بخوانید: انواع درزها در ساختمان

آجرهای ماسه آهکی

آجرهای ماسه آهکی معمولاً به صورت توپر و سوراخدار به ابعاد حدود آجر رسی یا مضاربی از آن با ملحوظ داشتن ضخامت ملات ساخته میشوند. رواداری طولی و عرضی این آجرها ۵/۲ ±و برای ضخامت ۲ ±میلیمتر میباشد. آجرهای ماسه آهکی در قطعات نازک و با ضخامت کم برای مصرف در نماسازی نیز تولید میشود.ویژگی آجرهای ماسهآهکی بستگی به جنس مواد خام، نحوه قالبگیری، دما و مدت پخت آنها دارد . گروهبندی آجرهای ماسه آهکی بر حسب تاب فشاری آنها صورت میگیرد. حداقل میانگین تاب فشاری آجرهای کم مقاومت باید ۵/۷ ،آجرهای با تاب متوسط ۱۰ و آجرهای پر مقاومت ۱۵ و آجرهای ممتاز ۲۰ مگاپاسکال (هر مگاپاسکال حدوداً ۱۰ کیلوگرم بر سانتیمتر مربع است) و میانگین تاب خمشی آنها به ترتیب باید ۸/۱ ،۲/۲ ،۸/۲ و ۴/۳ مگاپاسکال باشد. ضریب تغییرات مقاومت نسبت به میانگین نباید برای آجر ممتاز از (۲۰ (%و سایر انواع از (۳۰ (%تجاوز نماید.

ما در این مقاله بررسی انواع آجرها و نحوه استفاده آنها به شما توضیحاتی دادیم که امیدواریم به شما مهندسان و دوستان کمک لازم را کرده باشیم؛ همچنین می توانید با رفتن به قسمت فروشگاه سایت امور پیمان و خرید کتاب شرح تفصیلی فهرست بهای واحد پایه رشته ابنیه، از مطالب آن هم استفاده کنید.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://omoorepeyman.ir/?p=5546
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
Avatar
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد بررسی آجرها و انواع آن ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.