گروه فنی، مهندسی، قراردادی و حقوقی امورپیمان‌

4311 043 0912

logo

انواع ملات های ساختمانی و کاربردهای آن

156 بازدید

ملات ماده ای خمیری مانند است که برای چسباندن اجزای ساختمان از آن استفاده می شود و در حوزه ساخت و ساز کابرد زیادی دارد در روش های سنتی ترکیب مواد اولیه به درستی صورت نمی پذیرد و این مسئله باعث کاهش عمر بنا می گردد و از طرف دیگر اختلاطهای سنتی برای ساخت ملات موجب از بین رفتن مواد اولیه نیز می شود، ما در ادامه به شما انواع ملات های ساختمانی و کاربردهای آن را خواهیم گفت و شما مهندسان و دوستان عزیز نیز می توانید با رفتن به قسمت فروشگاه امور پیمان و خرید کتاب شرح تفصیلی فهرست‌بهای واحد پایه رشته ابنیه از اندازه و مشخصات و کاربرد مصالح اطلاعاتی را نیز به دست بیاورید.

ملات ماسه و سیمان

ماده چسباننده این ملات، سیمان پرتلند و ماده پرکننده آن، ماسه است. این ملات از نوع آبی و دارای مقاومت خوبی به ویژه در سنین اولیه است . ملات ماسه سیمان جمع میشود و در سطوح بزرگ و به داخل ۱ بندکشی‌ها ترک‌های ریز (مویی) و درشت برمیدارد. آب برف و باران بخصوص در موقع بوران اندود سیمانی و بندکشی‌ها نفوذ کرده و حتی گاهی به داخل ساختمان سرایت می کنند. برای زودگیر کردن ملات سیمانی هیچگاه نباید به آن گچ افزوده شود ، زیرا چنین ملات و اندودی پس از مدتی متلاشی میشود. وجود خاک رس در ماسه ملات سبب میشود که دور دانه‌های ماسه ، دوغابی از خاک رس درست شود و سیمان نتواند به خوبی به آن بچسبد. وجود برخی مواد آلی در ملات، باعث دیرگیر شدن آن میشود. مواد سولفاتی موجود در ماسه، آب یا آجر مصرفی، باعث از هم گسیختگی ملات و کار آجری میشود.

بیشتر بخوانید: بررسی انواع درزهای ساختمانی

ملات گل و کاهگل

یکی از مهمترین انواع ملات های ساختمانی و کاربردهای آن می توان به ملات گل و کاهگل اشاره کرد که در خیلی از ساخت های قدیمی استفاده بسیاری داشته است، ماده چسباننده ملات گل و کاهگل، خاک رس است. پولک‌های خاک رس پس از مکیدن آب به صورت خمیری در آمده و دانه های ماسه خاک را به یکدیگر میچسبانند . این ملاتها از قدیمیترین ملاتها هستند و در نخستین ساختمان هایی که بشر بنا کرده ، به کار رفته است. هم اکنون نیز در ساختمانهای خشتی و گلی و حتی آجری و سنگی بسیا ری از روستاها این ملات به کار میرود . برای ساختن ملات گل، آخوره میبندند و در آن آب میاندازند و صبر میکنند تا پولکهای خاک رس آب بمکند، پس از آن ملات را خوب ورز میدهند و به مصرف میرسانند.

چون ملات گل پس از خشک شدن جمع شده و ترک میخورد، به آن کاه میزنند که آن را مسلح کرده و از ترک خوردن آن جلوگیری کنند. برای ساختن این ملات نیز آخورهای از خاک و کاه میسازند و در آن آب میاندازند تا خاک گل شده و کاه خیس خورده و نرم شود.

ملات گل و آهک

دو اشکال عمده در ملات گل وجود دارد، یکی انقباض ناشی از خشک شدن و ترک خوردن و دیگری وارفتن ملات در آب و آبشستگی، افزودن آهک به خاک، این دو اشکال را برطرف کرده و آن را تخفیف میدهد. ملات گل و آهک ملاتی است آبی و برای گرفتن نیازی به دی اکسید کربن ندارد. سیلیس و آلومین خاک رس در صورت وجود آب با آهک ترکیب شده و سیلیکات و آلومینات کلسیم به وجود میآید که در برابر آبشستگی و وا رفتن مقاوم هستند. از این رو برای اینکه ملات گل آهک خوب به عمل آید، باید مرطوب بماند. ملات گل آهک نیز مانند ملات گل از قدیم در نواحی روستایی و به ویژه در نقاط مرطوب به کار رفته است. این ملات در بعضی جاها، ملات حرامزاده یا گل حرامزاده نامیده میشده است. این ملات چون آبی است برای فرش کردن، آجرکاری و سنگ کاری مناسب میباشد.

بیشتر بخوانید: انواع آجر در ساختمان سازی

ملات ساروج

انواع ملات های ساختمانی و کاربردهای آن پیش از اختراع سیمان، ملات ساروج را برای اندود و آببندی کردن آب انبارها و حوضها مصرف میکردند، ولی امروزه مصرف آن بسیار کم شده و ملا ت سیمان جای آن را گرفته است. ملاتهای ساروج مصرفی در ایران به دو گونه تقسیم میشوند: ساروج گرم و ساروج سرد.

ملات ساروج گرم

انواع ملات های ساختمانی و کاربردهای آن می توان ساروجهای گرم را نیز معرفی کرد که در واقع نوعی ملات آهک آبی هستند که از پختن و آسیاب کردن سنگهای آهکی رسدار به دست میآیند و این نوع ملاتها در جنوب ایران در کناره شمالی خلیج فارس به کار میرفته و پس از گذشت سالها در ساختمانهای دریایی پابرجا مانده اند. مشهورترین ساروج از این نوع متعلق به بندر خمیر میباشد.

ملات ساروج سرد

ماده چسباننده این ملات از اختلاط آهک، خاکستر و آب حاصل میشود، برای قوام و چسبندگی به آن خاک رس میافزایند و ماسه بادی نیز در آن نقش پرکنندگی و استخوانبندی دارد، برای جلوگیری از ترکخوردگی به ساروج، لوئی (پنبه جگن) یا موی بز میزدند. خاکستر دارای مقدار زیادی سیلیس غیر بلوری است که به هنگام اختلاط با دوغاب آهک با آن ترکیب شده و سیلیکات کلسیم به وجود می آید، ولی این عمل به کندی پیش میرود و از این جهت ملات ساروج، کندگیر است. ملات ساروج از اختلاط ۱۰ پیمانه گرد آهک شفکته، ۷ پیمانه خاکستر الک شده، یک پیمانه خاک رس، یک پیمانه ماسه بادی، ۳۰ تا ۵۰ کیلوگرم لوئی (برای هر مترمکعب ملات)، آب به قدر کافی و ورز ۱ دادن آنها به دست می آید.

بیشتر بخوانید: مقایسه انواع بلوک های ساختمانی

ملات گچ

ملات گچ خالص از پاشیدن گرد گچ در آب و به هم زدن آن به دست می آید. چنین ملاتی زودگیر است و تنها برای کارهایی که با سرعت انجام میگیرد ، مناسب میباشد. برای اینکه بتوان با ملات گچ کار کرد، باید زمان گیرش آن به تأخیر افتد. افزودن خاک رس، خمیر آهک و افزودنی‌هایی دیگر مانند سریشم نجاری آن را کندگیر میکنند. ملات گچ خالص برای قشر میانی سفیدکاری و اتصال قطعات گچی مناسب ، است همچنین در بعضی موارد برای اندودهای زودگیر مانند اندود آستر سقف‌های کاذب به کار میرود.

ملات گچ و خاک

افزودن خاک رسی به گچ به مقادیر زیاد آن را کندگیر و ارزان میکند، معمولاً نسبت خاک رس به گچ از ۱ به ۲ تا ۱ به ۱ تغییر میکند که ملات اخیرالذکر به ملات گچ نیم و نیم معروف بوده و متداول تر است. مصرف ملات گچ در طاقزنی و تیغه‌سازی و قشر آستر اندودکاری‌های داخل ساختمان است. برای ساختن آن مخلوط گچ و خاک را به آهستگی در آب پاشیده به هم میزنند.

ملات گچ و ماسه

از اختلاط گچ با ماسه ریزدانه ملات گچ و ماسه ساخته میشود که میتوان از آن به جای ملات گچ و خاک برای زیرسازی اندودها در نقاطی که ماسه بادی یا ساحلی یا رودخانهای ریزدانه فراوان است، استفاده کرد. انواع ماسه ریزدانه و دانه‌بندی آنها در استاندارد ۳۰۱ ایران آمده است، درشتترین دانه در ماسه برای این نوع ملات، ۲ میلیمتر ذکر گردیده است.

ملات گچ و پرلیت

از پرلیت منبسط و گچ، ملات سبکی ساخته میشود که جاذبه صوتی مناسب و عایق حرارتی خوبی است. اندود پرلیت و گچ از نفوذ آتش به اسکلت فولادی و بتن فولادی ساختمان‌ها جلوگیری نموده و خطر گسترش آتش را کاهش میدهد.

ملات گچ و آهک

ملات گچ برای مناطق خشک مناسب است و آن را نمیتوان در نقاطی که رطوبت نسبی هوا از ۶۰ % تجاوز میکند، مصرف کرد. برای این نواحی ملات گچ و آهک مناسبتر است. افزودن ۳ پیمانه خمیر آهک به یک پیمانه گچ یا دو قسمت وزنی گرد آهک شکفته به یک قسمت گچ ، آن را کندگیر کرده و برای قشر رویی مناسب میسازد. برای مناطق مرطوب، ملات گچ و آهک مذکور مناسبتر است، زیرا پس از مدتی که از مصرف آن گذشت، آهک با گرفتن گاز کربن از هوا به سنگ آهک تبدیل میشود که جسمی سخت و در برابر آب و بخار پایدار است.برای چسبیدن بیشتر از ملات ماسه آهکی استفاده می شود.

betone-amade

ملات سیمان بنایی

سیمان بنایی محصولی است که در کشورهای صنعتی به مقدار زیاد تولید شده و در کارهای بنایی که مقاومت زیاد مورد نظر نیست، مصرف میشود. سیمان بنایی از اختلاط سیمان پرتلند معمولی با جسم (از نظر شیمیایی) مانند گرد سنگ آهک و مواد افزودنی حبابساز، مرطوب کننده و دافع ۱ پرکننده بیاثری آب به دست می‌آید. حداقل درصد سیمان پرتلند در کشورهای مختلف متفاوت است، در کشور سوئد این نسبت (۴۰ (%و در ایالات متحده و کانادا (۵۰ (%و در بریتانیا (۷۵ (%میباشد. منظور اصلی از مصرف سیمان بنایی، دستیابی به خاصیت خمیری بهتر، کارآیی و آب‌نگهداری بیشتر و کاهش جمعشدگی ملات است. اختلاط این نوع ملات در کارهای بزرگ، بهتر و سادهتر انجام میشود. بعضی سیمانهای بنایی آمیخت‌های از سیمان پرتلند، آهک مرده و مواد مضاف هستند . در ملات سیمانی نیز میتوان به جای آهک، سیمان بنایی افزود.

امیدواریم که توانسته باشیم با این مقاله در مورد شناخت انواع ملات‌ها به شما کمک لازم را کرده باشیم.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://omoorepeyman.ir/?p=5670
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
Avatar
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد انواع ملات های ساختمانی و کاربردهای آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.