گروه فنی، مهندسی، قراردادی و حقوقی امورپیمان‌

4311 043 0912

logo

بلوک ساختمانی چیست و مقایسه انواع مختلف آنها با یکدیگر

157 بازدید
مهندسان پیمان

بلوک های ساختمانی و انواع آنها با توجه به کارایی

بلوک های ساختمانی (به انگلیسی: Building Blocks) یک قطعه مجزا و پیش ساخته از سیمان و سایر مواد اولیه هستند که برای ساخت و ساز اولیه ساختمان و به عنوان یکی از اصلی ترین و مهمترین مصالح مورد استفاده در ساخت و ساز می باشد و معمولا در ساخت بتنی و فلزی کابرد دارد و نکته بسیار مهم در مورد بلوک ها انواع مختلف آنها است که هر پیمانکار می تواند از هر نوع بلوک که می خواهد استفاده کند برخی از این بلوک ها با سیمان ساخته شد و برخی دیگر از سایر مواد ساختمانی مثل گل رس و لیکا می باشد، و شکل دهی آنها در ابعاد گوناگون باعث ایجاد بلوک ساختمانی با مصارف مختلف شده است. در گروه مهندسی امور پیمان در مورد اینکه بلوک ساختمانی چیست و مقایسه انواع مختلف آنها با یکدیگر صحبت خواهیم کرد.

بلوک ساختمانی چیست ؟

قطعه ای پیش ساخته و مجزا ساخته شده از سیمان و سایر مواد اولیه ساخت و ساز است که می تواند به عنوان بخشی از سازه مورد استفاده قرار گیرد. بلوک های ساختمانی را می توان به عنوان یک بخش مجزا از در بدنه سازه بتنی یا فولادی به کار گرفت که باعث سرعت و افزایش ساخت و ساز نیز می شود که امروزه برای ساخت بلوک ساختمانی از مواد اولیه مختلفی استفاده می شود که ممکن است در جریان ساخت آن نیز تغییراتی به وجود بیارد می توان گفت یکی از مهمترین و معروف ترین بلوک در ساخت و ساز بلوک سیمانی است در ادامه بیشتر در مورد بلوک ساختمانی چیست و مقایسه انواع مختلف آنها با یکدیگر توضیح خواهیم داد.

همچنین بخوانید: ملات و کاربردهای آن

بلوک سیمانی

بلوک سیمانی یا بلوک بتنی از اختلاط سیمان و آ ب با شن ریزدانه و ماسه یا دیگر سنگدانه های مناسب و لرزاندن و متراکم کردن مخلوط و عمل آوردن و مراقبت از آنها در محیط مناسب ساخته میشود. بلوکهای سیمانی به اشکال توخالی و توپر ساخته شده و در دیوارهای خارجی و داخلی به صورت باربر و غیر باربر و در تیغه های جدا کننده و سقفهای تیرچه بلوک و سایر قسمتهای ساختمان به مصرف میرسند. بلوکهای سیمانی بیشتر در نقاطی مرسوم هستند که برای تولید آجر محدودیتهایی وجود داشته باشد. از مزایای این فرآورده، صرفه جویی در مصرف مصالح و زمان اجرا، حمل آسان، عایق بودن نسبی حرارتی و صوتی و سهولت در مسلح کردن میباشد.

همچنین بخوانید: انواع درزهای ساختمانی

انطباق با مشخصات و استانداردها

بلوکهای مورد مصرف در هر پروژه باید از لحاظ ویژگی های فیزیکی و مکانیکی و ابعاد و شکل ظاهری با آنچه در مشخصات فنی خصوصی و نقشه ها و دیگر مدارک پیمان ذکر شده است مطابقت داشته باشند. نمونه های انواع بلوک مصرفی شامل بلوکهای توکار و نمادار دیواری و سقفی باید قبلاً به تصویب دستگاه نظارت برسد.

تا زمانی که استاندارد ایرانی در برخی موارد تدوین نشده باشد در درجه اول استانداردهای سازمان بین المللی استاندارد ISO معتبر خواهد بود و در صورت نبودن استاندارد مذکور به ترتیب استانداردهای آمریکایی ASTM ، بریتانیایی BS و آلمانی DIN ملاک عمل قرار خواهد گرفت.

بلوک های سقفی

ضخامت تیغه های بلوک سقفی حداقل ۱۵ میلیمتر، عرض تکیه گاه بلوک سقفی بر روی تیرچه دست کم ۵/۱۷ میلیمتر، رواداری در عرض بلوک ۲ ±و در طول و ارتفاع ۵ ±میلیمتر خواهد بود. مصرف سیمان در این بلوک به خاطر نازکی تیغه، قدری بیش از بلوک دیواری است.

همچنین بخوانید: بررسی انواع آجر

بلوک های نمادار

بلوکهای نمادار به ابعاد بلوکهای دیواری با نمای صاف و نقشدار تهیه میشوند . برای جلوگیری از زخمی شدن و پریدگی لبه ها و سطوح در موقع شکستن بلوکهای نمادار جهت مصرف، آنها را در اندازه های نیمه و سه قدی نیز میسازند. به منظور صاف بودن سطوح در این نوع بلوک باید مصرف سیمان قدری بیشتر از بلوکهای معمولی باشد.

بلوک های سبک

بلوکهای سبک دیواری و سقفی به منظور کاهش وزن و بار مرده و تقلیل تبادل حرارتی و صوتی در ساختمان مصرف میشوند. این بلوکها را از انواع بتن سبک میسازند که معمولترین آنها بتنهای گازی و سبکدانه هستند. وزن ویژه بلوکهای سبکدانه از ۱۲۰۰ تا ۱۴۵۰ کیلوگرم بر متر مکعب و تاب فشاری متوسط ۳ نمونه آنها باید دست کم ۷۰ کیلوگرم بر سانتیمتر مربع (در سطح کل بلوک) و حداقل تاب فشاری یک نمونه ۵۵ کیلوگرم بر سانتیمتر مربع باشد، حداکثر میزان جذب آب در مورد این بلوکها ۳۰ کیلوگرم بر متر مکعب میباشد. که شما میتوانید در  وبسایت امور پیمان در قسمت فروشگاه امورپیمان از محصولات ما و نحوه کار پیمان کاران و مهندسان استفاده لازم را ببرید.

در این مقاله در مورد بلوک های ساختمانی و مصارف و کارایی آنها به شما مهندسان و دوستان عزیز توضیحاتی داده شد که امیدواریم به شما کمک لازم را کرده باشیم.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://omoorepeyman.ir/?p=5631
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
Avatar
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد بلوک ساختمانی چیست و مقایسه انواع مختلف آنها با یکدیگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.