گروه فنی، مهندسی، قراردادی و حقوقی امورپیمان‌

4311 043 0912

logo

امورقراردادها

84 بازدید

در این مقاله قصد داریم در مورد امورقراردادها (به انگلیسی: Contracts Affairs) صحبت کنیم که این موضوع در این روزها در کسب و کارها داغ است و هر مدیر کسب و کاری باید این موضوع را بداند. با مراجعه به قسمت فروشگاه امورپیمان و با خرید محصولات ما نیز می توانید در این مورد اطلاعات بیشتری کسب کنید.

شرح وظایف واحد امور قراردادها

برنامه ریزی و تنظیم برنامه زمان بندی جهت انجام مراحل انتخاب پیمانکاران در راستای اجرای مصوبات و پروژه های تعریف شده با رعایت اصول اقتصادی و فنی مربوطه، دستور العملهاو ضوابط جاری، کنترل و تایید اسناد پیمان و دفترچه های پیمانی ف مقاوله نامه ها، اخذ ضمانتنامه ها ، صورت وضعیت های پیمانکاران ، محاسبات تعدیل پیمانها و انجام کلیه مراحل مربوط به پیمانهای معوق، خاتمه داده شده و فسخ شده مطابق با مفاد قراردادها و حفظ منافع شرکت.

قراردادهای عمرانی براساس فهرست بها

در این روش مبلغ تعیین شده در قرارداد جمع کل مبالغی خواهد بود که به صورت منفرد تجزیه و تحلیل شده و یا به صورت مقطوع در فهرست بها منظور گردیده است به همین منظور ضروری است توضیح مختصری در مورد فهرست بها داده شود فهرست بها با توجه به نوع کاری که انجام می شود تهیه می گردد در ایران این فهرست بها به وسیله سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی تهیه و تدوین گردیده و مأخذ محاسبه صورت کارکردهای موقت و قطعی کارهای انجام شده طبق نقشه و مشخصات و مفاد موافقتنامه مربوطه می باشد.

از محصول ما دیدن کنید: آموزش جامع تفسیر فهرست‌بهای ابنیه سال ۱۴۰۰

بطور کلی اهم شرح وظایف امور قراردادها در ۶ قالب کلی تعریف میشود:

 1. نظارت بر انجام و کنترل برآورد بودجه اولیه قراردادها ونیز برآورد تغییر مقادیر پیمان در حین اجرای پروژه.
 2. نظارت بر تنظیم محتوای دفاتر پیمانها.
 3. راهبری و مدیریت کمیسیون مناقصه.
 4. نظارت بر کنترل اسناد مالی پیمان در قالب کسر کار، اضافه کار، تعدیل اجرایی/کالایی و صورت وضعیت های اجرایی/کالایی تا حدود  ۲۰۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰ ریال در سال.
 5. نظارت بر فرآیند شفاف سازی ومستندسازی عقد قرارداد و پاسخگویی به نهادهای نظارتی.
 6. عضویت و مشارکت موثر در کمیته های تخصصی نظیر کمیسیون فسخ، کمیته تاخیرات و کارگروه های
  اجرایی مدیریت یکپارچه (IMC (و تعالی سازمانی (EFQM

که چارچوب فوق از طریق چند مورد در امورقراردادها و پیمان ها در موارد زیر پیگیری و اجرا می شود که سه مورد آن را به شما خواهیم گفت

 1. تسلط و نظارت بر اجرای مقررات، روشها وآیین نامه ها، استانداردها ورعایت کلیه دستورالعملهای جاری شرکت و حصول اطمینان از انطباق روشهای موجودبا مقررات وآیین نامه های مربوطه ازطریق تحقیق، بررسی، مطالعه ،شرکت درکلاسها و سمینارهای تخصصی وآموزشی و ایجاد ارتباطات درون و برون سازمانی بمنظورآگاهی وکسب اطلاعات لازم و به روز در زمینه های یاد شده از طریق دسترسی به مراجع رسمی و شبکه های اینترنتی.
 2. نظارت برتنظیم اسناد و مدارک مناقصه /مزایده/ استعلام/ پیمانهای مهندسی، اجرایی، مشاوره ای، خدماتی و… براساس آخرین روش های مدون، دستورالعملها وضوابط ابلاغ شده ازسوی سازمانهای مرتبط در وزارت نفت ودیگر نهادهای ذیربط.
 3. نظارت بر بررسی و کنترل انطباق قسمتهای متغیر اسناد پیمان شامل شرح کار، شرایط خصوصی پیمان، نقشه ها، صورت مقادیر، صورت مصالح عهده کارفرما وپیمانکار ودیگر موارد مربوطه به منظور اطمینان از اینکه اسناد و مدارک مناقصه، استعلام و پیمان فاقد تناقض وعاری ازابهام می باشد.

قرارداد پیمانکاری چگونه قراردادی می باشد؟

عبارت است از انجام عمل یا فروش کالایی با شرایط معینی در قبال مزد یا بهاء و در مدت معین به پیمانکار که موضوع آن عبارت است از خریدمصالح، حمل و نقل، تهیه و نصب تجهیزات صنعتی، ساخت و ساز ابنیه.

بیشتر بخوانید: پیمانکار کیست؟

انواع قراردادهای عمرانی

قراردادهای عمرانی را بر اساس روش های اجرای پروژه پیمانکاری می توان به این روش ها شناخت: روش تک عاملی، روش دوعاملی، روش سه عاملی، روش چهارعاملی روش طرح و ساخت، روش طراحی، تدارکات، ساخت، قراردادهای EP، قراردادهای PC، قراردادهای EPCF،

انواع قراردادها در پیمانکاری از نظر روش های پرداخت

 1. قراردادها از نظر قیمت ثابت

 • قراردادهای قیمت مقطوع
 • قراردادهای قیمت واحد یا فهرست بهایی
 1. قراردادها ازنظر اضافه بر هزینه

 • قراردادهای هزینه به علاوه درصد ثابت
 • قراردادهای هزینه به علاوه حق الزحمه ثابت
 • قراردادهای هزینه به علاوه درصد متغیر
 • قراردادهای برآورد مطلوب یا هزینه هدف
 • قراردادهای با حداکثر هزینه تضمین شده

peyman-gharardad

قراردادهای قیمت مقطوع

قرارداد قیمت مقطوع،قراردادی است که بر پایه آن، پیمانکار فقط یک قیمت برای همه کارها و خدمات لازم اعلام می کند. و در واقع، در قرارداد قیمت بر اساس برآورد کلی که قرارداد با قیمت ثابت نیز نامیده می شود. یک قیمت کلی با توجه به مشخصات و ابعاد کامل و نوع کار قبل از انجام تشریفات موافقتنامه برآورد و مشخص می گردد.

قراردادهای قیمت واحد یا فهرست بهایی

در مقایسه با قرارداد قیمت مقطوع,قرارداد فهرست بهایی در رویارویی با اختلاف اندازه و مقدار کار در خلال ساخت و ساز مقداری انعطاف پذیری دارد. پیشنهاد قرارداد در این روش شامل فهرستی از کلیه اجزای کاری تعریف شده برای پرداخت است . قیمت کل با ضرب قیمت واحد در مقدار راهنما محاسبه می شود .در قراردادهای قیمت واحد، پرداخت مبتنی بر اندازه گیری دقیق مقادیر در محل کارگاه است. این اندازه گیری ها,اساس شکل پرداخت به پیمانکار را تشکیل می دهند.

بیشتر بخوانید: دانلود رایگان فهرست بها – فهرست بها چیست؟

قراردادهای اضافه بر هزینه

قراردادهای اضافه بر هزینه قراردادی است که بر اساس آن پرداخت به پیمانکار برای بیش تر مخارج مستقیم مربوط به یک پروژه معین به علاوه فوق العاده ، برای سود و بالا سری، انجام میگیرد. معمول است که این فوق العاده برای درصدی از هزینه ها باشد.

قراردادهای پیمانکاری براساس شرایط عمومی پیمان

 • موافقتنامه قراردادهای خدمات مشاوره ژئوتیک و مقاومت مصالح
 • موافقتنامه قراردادهای نقشه برداری
 • موافقتنامه قراردادهای پژوهشی
 • موافقتنامه قراردادها و شرایط عمومی همسان قراردادهای خدمات مشاوره
 • موافقتنامه مطالعات ژئوفیزیک
 • موافقتنامه ساخت، بهره برداری، واگذاری(BOT) (نشریه ۴۴۹)
 • پیمانهای مهندسی، تأمین کالا و تجهیزات، ساختمان و نصب به صورت توام(EPC) برای کارهای صنعتی (نشریه ۵۴۹۰)
 • قرارداد همسان خرید تجهیزات (P) برای خریدهای خارجی
 • قرارداد خرید تجهیزات (P) برای خریدهای داخلی
 • قرارداد پیمان های مهندسی، تأمین کالا و تجهیزات به صورت توأم (EP) برای کارهای صنعتی
 • قراردادهای همسان طرح و ساخت غیرصنعتی (DB)
آیا این مطلب را می پسندید؟
https://omoorepeyman.ir/?p=6671
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
Avatar
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد امورقراردادها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.